Kungliga Operan anordnar auktion i Guldfoajén för kulturhistoriska föremål och kostymer

Foto: Ida Borg

Kungliga Operan anordnade nyligen en utförsäljning ur sitt kostymförråd. Utförsäljningen genererade hela 700 000 kr som kommer att gå till Operans arbete för barn och unga. Nu fortsätter arbetet att ta till vara på och dela med sig ur arkiven; dels genom en exklusiv auktion på plats i Guldfoajén och senare också en Traderaauktion så att fler kan buda hem ett stycke historia från Operans ateljéer.

Operans samling är unik i sitt slag och visar prov på exemplarisk hantverksskicklighet från Operans verkstäder. Den 24 oktober slår Kungliga Operan i Stockholm upp dörrarna till Guldfoajén och den exklusiva auktionen av ca 50 omsorgsfullt utvalda föremål som betraktas som några av de mest signifikanta för operahusets föreställningshistoria.

Bland föremålen finns bland annat vagnen från Tjajkovskijs balett som Askungen åkte i (ovan), premiärdansaren Anneli Alhankos toreadordräkt från baletten Toreadoren och Lars Wallins kända kostym som Jurgita Dronina bar i baletten Gustav III. Dessutom en antal vackra föremål som använts som scenografi under operans föreställningar.

Balettkostym, herr, från baletten Gustav III. Design av Lars Wallin och koreografi Patrice Bart. Foto: Ida Borg
Pegasus, vit bevingad häst från operan Orlando som hade premiär på Kungliga Operan 25 mars 2000. Scenografi gjordes av Lars-Åke Thessman och regin stod Ann-Margret Pettersson för. Foto: Ida Borg

Pengarna som kommer in via Operans utförsäljningar och auktioner går till husets barn- och ungdomsverksamhet.

Fundraising-auktionen är ett led i Operans hållbarhetsarbete och en vilja att hantverksmässigt tillverkade objekt ska komma till användning, hos privatpersoner eller varför inte offentliga miljöer som en skola eller ett sjukhus. På så sätt låter vi svenskt kulturarv komma fler tillgodo. Dessutom finns det en viktig praktisk hållbarhetsaspekt med just barn- och ungdomsverksamheten, som alltså här får ett extra ekonomiskt tillskott. Genom att introducera opera som konstform för fler barn och unga kan vi förhoppningsvis knyta till oss en trogen publik över lång tid framöver, säger VD och operachef Birgitta Svendén.

Tavlor från Kungliga Operans uppsättning av Nibelungens ring från 2007. Scenografi av Bente Lykke Möller och regi av Staffan Valdemar Holm. Tavlorna kommer från Ragnarök och är gjorda efter originalskisser av Thorolf Janssons uppsättning av Ringen från 1900. Foto: Ida Borg

Kungliga Operans kostymateljé har en unik position bland världens få kvarvarande operaskrädderier. Här görs allt fortfarande från grunden. Varje kostym sys specifikt för varje enskild sångare eller dansare. Och kostymerna är många gånger designade av kända namn, som t ex David Walker, Bente-Lykke Möller, Lars-Åke Thessman och Lars Wallin.

Det är ett unikt tillfälle att köpa kulturföremål från några av operavärldens mest betydelsefulla uppsättningar. Föremålen som auktioneras ut är av fantastisk kvalitet och hantverk designade av exempelvis Lars Wallin, och burna av några av våra mest hyllade ballerinor och operasångare genom tiderna, säger Pontus Silfverstolpe, kvällens auktionsförrättare och grundare av Barnebys.

Här följer lite info om några av objekten som auktioneras ut på plats i Guldfoajén på Kungliga Operan:

Askungens vagn

Foto: Ida Borg

Askungens vagn: från baletten Askungen som hade premiär den 20 april 1991 på Kungliga Operan. Scenografi av David Walker och koreografi Sir Frederick Ashton.

Utropspris: 100 000 kr

Premiärdansösen Jurgita Droninas kostym från Gustav den III

Foto: Ida Borg

Baletten hade premiär den 28 mars 2008. Design av Lars Wallin och koreografi av Patrice Bart. Äkta Swarowski kristaller på kostymen. Jurgita Dronina började sin karriär på Kungliga Operan och har nu gjort internationell karriär som stor stjärna i balettvärlden.

Utropspris: 10 000 kr

Guldtackor från Rhenguldet med signatur av Nina Stemme

Foto: Ida Borg

Guldtackor signerade av Nina Stemme: ”Guldet” från operan Rhenguldet (premiär 2005). Scenografi Bente Lykke Möller och regi Staffan Valdemar Holm. Signerade av Nina Stemme vid utdelningen av the Birgit Nilsson Prize den 11 oktober 2018.

Utropspris: 3000 kr

Anneli Alhankos kostym från Toreadoren

Foto: Ida Borg

Hovdansare Anneli Alhankos kostym från Nötknäpparen: baletten Nötknäpparen hade premiär 2 november 1983 på Kungliga Operan. Design Heinz Berner och koreografi Heinz Spoerli. Sidenklänning med chiffongdekorationer och chiffongsjal. Anneli Alhanko var Kungliga Balettens främsta ballerina från sent 70-tal till tidigt 90-tal.

Utropspris: 4000 kr

Tradera kommer bland annat att erbjuda Olympias kostym ur Offenbachs opera Hoffmans äventyr, premiär 1990 Kostym signerad Lars-Åke Thessman. Totalt kommer cirka 50 föremål, klänningar, kostymer, vagnar och konstverk auktioneras ut – var och en med sin egen opera- och baletthistoria. Länk till katalogen finns på http://auktionsverket.se/auction/contemporary/2018-10-24/

Objekten auktioneras ut på plats i Guldfoajén på Kungliga Operan den 24 oktober kl. 18:30 och leds av Barnebys kände auktionsförrättare Pontus Silfverstolpe. Tack vare Stockholms Auktionsverk ges samtidigt möjlighet till budgivning online.

Leave a comment