Spektakulär avslutning på auktionssäsongen

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInShare on StumbleUponFlattr the authorPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Med det bästa av det bästa från konstnärer så som Anders Zorn, Georges Braque och Lucio Fontana sammanfattade Bukowskis igår en av säsongens mest exceptionella auktioner – Important Winter Sale. En auktion som ägde rum på tisdag och onsdag.

Efter framgången från i våras fick Bukowskis återigen förtroendet att sälja ytterligare fem betydande mästerverk ur J.E. Safra Collection. Den välkände internationelle storsamlaren vars personliga möte med Ingmar Bergmans legendariska filmfotograf Sven Nyqvist, i slutet på 80-talet har lett till skapandet av en av de förnämsta samlingarna skandinavisk konst.

Samtliga verk såldes med stor framgång och stod för de fem första av totalt 13 miljonnoteringarna under auktionens första dag. Carl Wilhelmsons “Fiskarflicka” såldes för 3 307 500 SEK, Bruno Liljefors “Steglitsor” för 2 817 500 SEK, Eugène Janssons “Afton” för 2 205 000 SEK, Anders Zorns “Loppan” för 4 226 250 SEK, samt verket “Höstafton” målat av den norske konstnären Harald Sohlberg för 1 102 000 SEK.

Auktionens första dag innehöll även flera spektakulära verk från några av de främsta internationella mästarna, så som Lucio Fontana, Georges Braque och Albert Edelfelt, samtliga verk såldes för över en miljon. Georges Braques verk ”As de Trèfles et Verre” uppnådde slutpriset 5 602 461 SEK och blev därmed auktionens dyraste sålda verk.

Ett tebord av Georg Haupt med en dekorativ fajansbricka från Marieberg uppnådde ett slutpris på 637 000 SEK och två stiliga gustavianska nattduksbord, också Georg Haupt, fick slutpriset 490 000 SEK. Båda fina exempel på mästerligt hantverk med spännande proveniens som symboliserar auktionens exklusiva utbud.

Tebord och två gustavianska nattduksbord av Georg Haupt.

Man kan konstatera att barockens föremål lockar allra mest, både då det gäller det svenska och det utländska silvret. En dryckeskanna i silver från Andreas Haidt blev avdelningens höjdpunkt och uppnådde ett slutpris på 306 259 SEK.

Dryckeskanna i silver från Andreas Haidt.

Den andra dagen på auktionen Important Winter Sale inleddes energiskt med den asiatiska avdelningen som bjöd på flera överraskningar och många budgivare på plats i salen. Dagens absoluta höjdpunkt stod ett stiliserat kinesiskt skåp med genombruten dekor i trä för, som efter en intensiv budstrid mellan flertalet budgivare från Kina, Storbritannien, Spanien och Frankrike uppnådde ett slutpris på 686 000 SEK.

Kinesiskt skåp med genombruten dekor i trä.

Framstående proveniens och smycken av hög kvalitet avrundande sedan årets sista slagauktion. En unik Fabergè minnescollier i guld, emalj och pärlor från St: Petersburg, proveniens Nobel, hörde till de mest eftertraktade objekten och en magnifik ring tillverkad av Boucheron, med en stor blå kuddslipad safir, uppnådde ett fantastiskt slutpris på 612 500 SEK.

Ring med blå kuddslipad safir från Boucheron.

Miljonnoteringar på Important Winter Sale:

carl wllhelmsson fiskarflicka

#248 Carl Wilhelmson, “Fiskarflicka” – 3 307 500 SEK

#249 Bruno Liljefors, “Steglitsor” – 2 817 500 SEK

#250 Eugène Jansson, “Afton” – 2 205 500 SEK

#251 Anders Zorn, “Loppan” – 4 226 250 SEK

#252 Harald Sohlberg, “Höstafton” – 1 102 500 SEK

#291 Anders Zorn – “Skärgårdsstudie med två nakna” – 2 572 500 SEK

#311 Bruno Liljefors, “Flygande Ejderpar” – 1 102 500 SEK

#315 Lucio Fontana, “Concetto Spaziale” – 1 076 744 SEK

#332 Albert Edelfelt, “Skeppbyggare” – 4 900 000 SEK

#339 Carl Larsson, “Quatre Mains”/”A Quatre Mains” – 2 572 500 SEK

#415 Carl Larsson, “Pappa och mamma och barn” – 2 450 000 SEK

#436 Esaias Thorén, “Sjöman” – 1 139 494 SEK

#437 Georges Braque, “As de trèfles et verre” – 5 602 461 SEK

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *