Raw Law är Brutal Brewings egna tolkning av de 500 år gamla renhetslagarna- öl smaksatt bortom malt, humle och jäst men med enbart riktiga råvaror. Idén till nya Mango Sour kom då Brutal Brewings bryggare Hedda satt på en strand på Kenyas kust där hennes syster bor. Med ett bett från den saftigaste äppelmangon hon någonsin smakat föddes idén om ett öl med denna fantastiska frukt.
Brutal Brewings nya tillskott i Raw Law serien är en kettle sour med en stor mängd färsk mango. Vörten har försurats innan kok med den fina bakteriestammen Lactobacillus Brevis. Vörten kokas sedan med en liten nypa Citra för att få en lätt beska och sedan jäses ölet ut med skotsk alejäst och mango i tanken. Man får då ett ofiltrerat gyllengult öl med syrliga toner som balanseras upp av en hög restextrakt och en lätt mangoton.
Alkoholstyrkan på denna öl är 6,0%. Den finns tillgänglig på Systembolaget med artikelnummer 33129-03 och har ett pris på 36,90 kr. Upplagan är limiterad till 3000 flaskor.