Forbes presenterade världens dollarmiljardärer

Foto: Gisela Giardino

Bill Gates är igen världens rikaste person i den årliga sammanställningen över världens miljardärer som affärsmagasinet Forbes presenterar. Gates har varit högst uppe på listan 16 av de senaste 21 åren och har nu en nettoförmögenhet som uppgår till 79,2 miljarder dollar, vilket innebär en ökning på drygt 3 miljarder under det senaste året.

Andra på listan är telekomgurun Carlos Slim Helu som ökade på sin förmögenhet från 72 till 77 miljarder dollar förra året. Warren Buffet flyttade upp en position med en nettoförmögenhet på 72,7 miljarder, framför Zaras Amancio Ortega på fjärde plats.

Övriga noterbara fakta om årets lista:

  • Rekordmånga miljardärer fanns med på årets lista. Totalt 1826 dollarmiljardärer fanns med på listan, i jämförelse med 1645 ifjol. Snittet på dessa personers förmögenhet är 3,86 miljardärer dollar, vilket är en liten sänkning från fjolårets 3,92 miljarder.
  • Totala nettoförmögenheten när man summerar förmögenheten hos alla personer på listan var 7,05 biljoner dollar. En ökning från fjolårets 6,4 biljoner dollar.
  • Två tredjedelar av personerna eller totalt 1191 stycken på listan är så kallade ”self-made” miljardärer. 230 personer ärvde sin förmögenhet, medan 405 ärvde åtminstone en del av sin förmögenhet men har även ökat på den i efterhand.
  • Politiska oroligheter och valutamarknaden hade ett stort inflytande på årets lista. En starkare dollar gjorde att personer från USA ökade på sin förmögenhet, medan förmögenhet i Europa minskade räknat i dollar.

Top 20 i världen

Ranking Namn Förmögenhet Upp/ner från år 2014 Ursprung till förmögenheten Land (nationalitet)
1 Bill Gates $79.2 miljarder Upp Microsoft USA
2 Carlos Slim Helu & familj $77.1 miljarder Upp Telecom Mexiko
3 Warren Buffett $72.7 miljarder Upp Berkshire Hathaway USA
4 Amancio Ortega $64.5 miljarder Upp Detaljhandel Spanien
5 Larry Ellison $54.3 miljarder Upp Oracle USA
6 Charles Koch $42.9 miljarder Upp Diversifierad USA
6 David Koch $42.9 miljarder Upp Diversifierad USA
8 Christy Walton & familj $41.7 miljarder Upp Wal-Mart USA
9 Jim Walton $40.6 miljarder Upp Wal-Mart USA
10 Liliane Bettencourt $40.1 miljarder Upp L’Oreal Frankrike
11 Alice Walton $39.4 miljarder Upp Wal-Mart USA
12 S. Robson Walton $39.1 miljarder Upp Wal-Mart USA
13 Bernard Arnault $37.2 miljarder Upp LVMH Frankrike
14 Michael Bloomberg $35.5 miljarder Upp Bloomberg LP USA
15 Jeff Bezos $34.8 miljarder Upp Amazon.com USA
16 Mark Zuckerberg $33.4 miljarder Upp Facebook USA
17 Li Ka-shing $33.3 miljarder Upp Diversifierad Hong Kong
18 Sheldon Adelson $31.4 miljarder Ner Casinon USA
19 Larry Page $29.7 miljarder Ner Google USA
20 Sergey Brin $29.2 bil Ner Google USA

 

Läs mer på www.forbes.com/billionaires

Bild överst: Gisela Giardino

Leave a comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *