Auktionsrekord för konstsamling

På tisdagskvällen var det dags för höstens kanske mest omtalade samling av konstverk när IngaBritt & Arne Lundberg Collection gick under klubban. I en fullsatt auktionssal på Stockholms Auktionsverk såldes verk av bland annat Frantisek Kupka, Raoul Dufy, René Magritte och samlingens höjdpunkt Kreis u. Fleck av Wassily Kandinsky.

Frantisek Kupkas, L’envolée (nr 2, utrop 6-8 miljoner), har under hösten fått stor uppmärksamhet i konstnärens hemland Tjeckien. Målningen såldes efter en hektisk och lång budgivning till en budgivare i salen för 25 023 000 kronor, vilket är det näst högsta försäljningspriset för Kupka i världen.

Frantisek Kupkas, L’envolée
Frantisek Kupkas L’envolée såldes för 25 023 000 kronor.

René Magrittes vackra gouache, Souvenir de Voyage (nr 15 utrop 4-5 miljoner kr), skrällde rejält när den efter en lång budgivning och duellerande vid telefonbordet såldes för priset 17 540 000 miljoner kronor.

René Magrittes gouache, Souvenir de Voyage.
René Magrittes gouache, Souvenir de Voyage gick för 17 540 000 miljoner kronor på auktionen.

Sist ut var samlingens absoluta höjdpunkt, Kreis u. Fleck (nr 19, utrop 25-30 miljoner kr), av Wassily Kandinsky en av 1900-talets största och mest banbrytande konstnärer. Målningen Kreis u. Fleck har ägts och ställts ut av många inflytelserika gallerier och museer runt om i världen, men har sedan paret Lundberg köpte målningen i början av 1970-talet inte ställts ut eller visats. Under tisdagskvällen såldes den magnifika målningen från 1929 för 38 125 000 kr.

Kreis u. Fleck av Wassily Kandinsky
Kreis u. Fleck av Wassily Kandinsky såldes för 38 125 000 kr.

– Det har varit en fantastisk kväll. Att under en timme få sälja konst för nära 90 miljoner med ett sådant intresse och stort antal intressenter är drömmen för en auktionist, säger Niclas Forsman VD för Stockholms Auktionsverk. Denna auktion visar att Stockholm idag är internationell marknadsplats för konst i den högsta klassen. Kandinskys Kreis u. Fleck är det högsta klubbade priset i svensk auktionshistoria, fortsätter Niclas Forsman.

Övriga prisnoteringar:

jean-arp
Nr 1 Jean Arp, Collage 242 000 kr (utrop 40 000-50 000 kr)

c2bdce66-98b6-4247-8758-aac78c3ae84d
Nr 9 Fernand Léger, Composition circulaire 382 500 kr (utrop 100 000-125 000 kr)

b852b2e6-9871-4b1d-b2f8-c938035e8c6b
Nr 16 Raoul Dufy, Le Cirque – Chevaux en piste 1 516 000 kr (utrop 700 000-800 000 kr)

35c17287-7c4a-4135-b0cd-359be46775b9
Nr 17 Victor Vasarely, TEWE-DVA 1 013 800 kr (utrop 400 000-500 000 kr)

Fakta:

IngaBritt & Arne Lundberg Collection
Totalt utrop: 41 205 000 kr
Totalt sålt: 89 144 000 kr

Alla priser inkl köparprovision och ev. droite de suite

Leave a comment