Från den billigaste till dyraste elbilen att ladda hemma – Här har du hela listan

billigast och dyrast elbil att ladda hemma

Det digitala elbolaget Tibber har kartlagt vilka elbilar som är minst och mest energieffektiva. Kartläggningen visar att det är stor skillnad, närmare 70 %, mellan den energisnålaste och törstigaste elbilen. På topp-tio över de mest energieffektiva bilarna hittar vi bland annat Hyundai IONIQ, Tesla Model 3 och Mini Cooper SE. Den minst energieffektiva är Audi e-tron. Här kan du även kolla in hur energisnål just din elbil är. 

Aldrig förr har elbilar varit så populära. Under 2020 såldes hela 29 643 nya elbilar och det är en ökning med hela 73 % från förra året. 

Smart elanvändning för smarta bilar

Det digitala elbolaget Tibber har som målsättning att minska hushållens onödiga elförbrukning genom smart teknik. Bolaget har på kort tid blivit en av de ledande leverantörerna av smart-laddningslösningar för elbilar, vilket innebär att de snabbt kan ta fram data på hur du kan optimera din elbilsladdning på hemmaplan.

Elbilsägare kan tex välja att smartladda sin elbil automatiskt utefter när elpriset står som lägst, vilket leder till en lägre laddningskostnad och bidrar till att minska trycket på det svenska elnätet.

billigaste och dyrast elbilen att ladda hemma

Hyundai IONIQ närmare 70 % mer energisnål än den törstigaste elbilen

Genom att ha analyserat mängder av data från tusentals elbilsladdare har Tibber nu tagit fram en lista över de 10 mest energieffektivaste elbilarna (det vill säga – vilka som ger dig flest mil för lägst kostnad), samt de 5 bilarna som är minst energieffektiva och därför har den högsta energikostnaden per år.

Vinnaren är solklart Hyundai IONIQ som har energiförbrukning 14,7 kWh per 100 kilometer, vilket innebär att den är 70 % mer energieffektiv än Audi e-tron bilen som har en energiförbrukning av 23,9 kWh per 100 kilometer.

Se vad det kostar att ladda din elbil – Ny elbils-kalkylator

Skulle man inte hitta den elbil man funderar på att  köpa på topp 10-listan har Tibber tagit fram en elbil-kalkylator på deras hemsida. Där man i lugn och ro kan se hur mycket det kostar att ladda olika elbilar*. Här hittar du elbils-kalkylatorn.

Lista över de 10 mest energieffektivaste bilarna  

BrandModellEfficiency (kWh/100 km)*Cost of charging Sweden (kr/km)*Cost of charging (kr/mil)
HyundaiIONIQ electric14,70,13961,40
Teslamodel 315,50,14721,47
Minicooper se15,60,14821,48
Volkswagene-golf15,80,15011,5
Skodacitigo E15,80,15011,5
Seatmii15,80,15011,5
Volkswagene-up16,00,15201.52
Hyundaikona electric16,40,15581.56
Renaultzoe16,40,15581,56
Peageote-20816,40,15581,56

Lista över de 5 minst energieffektivaste bilarna

BrandModellEfficiency (kWh/100 km)*Cost of charging Sweden (kr/km)*Cost of charging (kr/mil)
Mercedes-benzeqc21.60.20522,05
PorscheTaycan22.30.21192,12
VolvoXC4022.40.21282,13
Jaguari-pace23.20.22042,2
Audie-tron23.90.22712,27

* Datan är beräknad utifrån bilens verkliga kostnader och inkluderar nätavgift, moms och snitt-elpriset för de senaste 12 månaderna.

Leave a comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *