Specialauktion för Omega hos Kaplans i oktober

specialauktion för omega klockor

Säsongens specialauktion hos auktionshuset Kaplans tillägnas klockmärket Omega i och med 50 års jubiléet av månlandningen med Apollo 11 och den 19 oktober håller man en klockauktion helt inriktad på Omegaklockor.

Detta var en historisk händelse som kom att göra både märket och modellen Speedmaster Professional synonymt med ”The Moonwatch”.

Vi ropar ut flera heta Omegamodeller som Speedmaster, Railmaster, Seamaster m.fl. från 1940-talet fram till idag. Det känns riktigt bra att återigen kunna erbjuda klockkonnässörerna en så här nischad auktion, säger Georgios Batselas, chef för Kaplans Klockvärdering.

Georgios listar tre klockor du inte får missa på auktionen:

omega speedmaster professional på auktion

Auktionsnummer 1
OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), ”Tachymetre”, Cal 861, Serie nr. 44123183, Ref nr. ST 145.0022, Boett nr. ST145022 (C.R.S), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad visare, läderband, ca 1983.

omega railmaster på auktion

Auktionsnummer 4
OMEGA, Railmaster, Master Chronometer, Cal 8806, Verk nr. 89248951, Serie nr. 89248951, PIC nr. 220.10.38.20.01.002, Boett nr. STZ006103 (LL), herrur, 38 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. STZ006804-IJD-50, läderband, NATO-band, cert, november 2017, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 0316/3557).

Auktionsnummer 12
OMEGA, Seamaster, GMT, ”50th Anniversary”, Chronometer, Cal 1128, Verk nr. 60346007, Serie nr. 60346007, PIC nr. 2534.50.00, Ref nr. SU 368.1613, Boett nr. 168.1613/368.1613 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, Ref nr. 1513/825, cert (ej komplett), ca 1999, box (skadad).

Här kan man se redan inkomna objekt.

Har man har en Omega som man vill sälja, kan ett besök hos Kaplans Auktioner på Biblioteksgatan 5 i Stockholm ge svar på vad den kunde ge på en auktion. Inlämning pågår till den 4 oktober.

Leave a comment