Världens populäraste varuhus finns nu listade

världens populäraste varuhus

Det stora samtalsämnet de senaste åren har varit butiksdöden och en förflyttning till e-handel bland kunderna. Det finns dock en del varuhus som är en viktig del av upplevelsen i storstäder och som fått kultstatus både hos lokalbefolkning och turister. Här har vi listat de mest populära varuhusen i världen just nu.

Oavsett om du är intresserad av shopping eller inte finns det varuhus som är riktiga turistattraktioner tack vare deras arkitektur och/eller lyxprodukter. Det finns en del anrika varuhus att välja bland runtom i världen. Därför kan det vara intressant att undersöka saken lite närmare. Vilka är egentligen de mest populära varuhusen i världen?

Världens populäraste varuhus

Ett mått på popularitet är naturligtvis försäljningen. Men tack vare verktyg som SEMrush och sociala medier finns nu också andra sätt att mäta hur populärt olika platser är.

Det är precis vad fastighetsexperterna Stokemont.com gjorde när de samlade ihop en lista på de 47 mest kända varuhusen.* De sammanställde en lista utifrån genomsnittlig global sökvolym på Google, Hashtaggar på Instagram och TikTok visningar och därigenom fick man fram en popularitetspoäng.**

Här är resultatet:

VaruhusPlatsGlobal sökvolymInstagramTikTokPoäng 
1.Macy’sNew York14,200,0001,231,000118,300,0009.65
2.NordstromSeattle6,700,0001,635,000110,000,0009.58
3.SelfridgesLondon1,100,000671,00074,400,0008.96
4.HarrodsLondon708,0001,554,00061,000,0008.89
5.Bloomingdale’sNew York1,700,000342,00053,100,0008.68
6.Saks Fifth AvenueNew York1,300,000403,00016,700,0008.61
7.Galeries LafayetteParis1,100,000385,00017,800,0008.47
8.David JonesMelbourne1,400,000395,0005,100,0008.33
9.El Corte InglésMadrid9,900,000211,00016,900,0008.26
10.BeymenIstanbul387,000316,0007,800,0007.64

Resultat från studien

världens populäraste varuhus
Macy’s i New York

Precis som förväntat är det USA som dominerar. Det har såklart mycket att göra med befolkningsunderlaget och den enorma marknad som USA är. Det är Macy’s som knappt slår Nordstroms som det populäraste varuhuset i världen. Båda är anrika varuhus, men för svenskar är de engelska varuhusen Selfridges och Harrods kanske mer bekanta. Dessa två placerar sig på tredje och fjärde plats i studien.

de mest populära varuhusen i världen
Selfridges i London

Trots USA-dominansen på de främsta placeringarna är det intressant att konstatera att europeiska varuhus återfinns på fem av de tio främsta placeringarna. Galeries Lafayette och El Corte Inglés är två varuhus som är väl värda ett besök om ni befinner er i Paris eller Madrid.

världens mest populära varuhus
Galeries Lafayette i Paris.

Bästa online butiker

För svensk del är det också intressant att konstatera att flera av de nämnda butikerna nu också satsar hårt på den svenska marknaden. Två av dessa är Macy’s i New York och Harrods i London.

Macy’s grundades år 1858 och finns numera på 512 olika platser i USA. De senaste åren har varit rätt stormiga för den stora amerikanska kedjan och flera butiker har tvingats stänga. Det mode som Macy’s erbjuder kunde klassas som förmånligt i jämförelse med övriga varuhus på listan.

Macy's I New York historia
Macy’s år 1907.

Harrods är rena motsatsen till Macy’s på många plan. Varuhuset grundades år 1849 som grönsaksaffär med mottot Omnia Omnibus Ubique, som på engelska betyder ”all things for all people, everywhere”. Om detta var mottot när varuhuset grundades kan det numera knappast sägas motsvara verkligheten i dagens läge. Det är nämligen ett utpräglat lyxvaruhus som i numera ägs av Qatar Investment Authority.

harrods historia
Harrods år 1903.

Några intressanta fakta om Harrods i London:

  • Varuhuset har 6000 anställda
  • Över 92 000 m² i säljyta
  • Möjlighet att boka personlig shoppare
  • Ungefär 40 000 besökare per dag
  • Ungefär 350 000 besökare på en readag
  • 340 avdelningar
  • 34 restauranger och kaféer.

Övriga källor:

*Insider, Readersdigest, Insider-trends, Edition.cnn, Travelandleisure, Sybarite and Esquiremag.
**Denna data är sammanställd 19.10.2021

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.