Idag börjar visningen av Bukowskis Modern Art + Design – auktion 21 november

bukowskis modern art design auktion hösten 2018 stockholm

För ungefär en månad sedan kunde vi berätta om ett av Sigrid Hjerténs mästerverk ”Ivan i fåtöljen” från år 1915, ett verk som aldrig tidigare varit ute till försäljning men som nu finns representerad på Bukowskis Modern Art + Design. Förutom denna målning kan Bukowskis nu presentera ett även i övrigt rikt urval av Matisses elever när visningen av auktionsföremålen påbörjas idag.

Höstens Modern Art + Design auktion innehåller flera mästerverk av Sveriges främsta modernister så som GAN, Sigrid Hjertén, Isaac Grünewald, Inge Schiöler och Carl Kylberg. Den franske konstnären Henri Matisse ledde under några år (1908-1911) en fri konstskola vid namn Academié Matisse i Paris.

Akademin kom att bli betydelsefull för elevernas framtida konstnärliga uttryck. Sigrid Hjerténs ”Det blå lokomotivet” (1919) och Nils Dardels ”Frälsningsarmén” (1916) är två verk från Matisse-elevernas konstnärliga höjdpunkt. Bukowskis erbjuder även flera verk av Göteborgskoloristerna så som Åke Göransson och Ragnar Sandberg, som idag betingar höga priser på auktion.

Klicka på konstverken för att betrakta de detaljrika målningarna på nära håll.

Sigrid Hjerténs ”Det blå lokomotivet” med ett utrop på 4 000 000-5 000 000 SEK.

bukowskis modern art design auktion hösten 2018

Nils Dardels ”Frälsningsarmén” med ett utrop på 4 000 000 – 5 000 000 SEK.

Konstavdelningen innehåller ytterligare guldkorn i form av Gösta Adrian-Nilssons ”Marin”. – GAN var en eklektisk konstnär, som avantgardist sökte han ständigt nya intryck. Verket ”Marin” är utfört i Paris 1920. Sjömän och matroser, som GAN kände en personlig och erotisk dragning till, är återkommande i hans produktion.

Gösta Adrian-Nilssons målning ”Marin” har ett utrop på 2 000 000 – 2 500 000 SEK.

Avdelningen för möbler och design innehåller bland annat ett kurerat urval från den svenska designhistoriens guldålder, 1920-talets Swedish Grace. Det var på Parisutställningen 1925 följt av utställningen på Metropolitan Museum of Art i New York, 1927 som den eleganta svenska stilen fick sitt genombrott. Den svenska paviljongen på utställningen i Paris var inredd med möbler och konsthantverk från bland annat Carl Hörvik, Uno Åhrén, Anna Petrus och Simon Gate vilka alla finns representerade i höstens auktion.

Vi är glada över att kunna presentera flera toppnummer som visades på Parisutställningen 1925 så som Simon Gates praktskål ”Bacchuståget” samt de fyra reliefer som formgavs till ett av de tre bord som ställdes ut på designutställningen på Metropolitan Museum of Art, 1927, säger Eva Seeman, ansvarig specialist design & modernt konsthantverk.

swedish grace 1920

Simon Gates praktskål ”Bacchuståget” från Orrefors år 1926, gravör Arthur Diessner.

swedish grace design 1920

4 stycken Reliefer/bordsben av Anna Petrus, formgivet för bord till utställningen på The Metropolitan, New York 1927. Utrop 400 000 – 500 000 kr.

Se hela katalogen online på följande länk: Modern Art + Design. Visningen är mellan 15–20 november på Berzelii Park 1 i Stockholm och auktionen äger rum 21 november på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

Creed parfymer bästa herrparfymerna hösten vintern 2018

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *